«ЗАГРИЗЕНІ» ВЛАСНИМ СУМЛІННЯМ
Як лікар невролог я знаю, що хронічні болі в попереку частіше виникають внаслідок щоденних фізичних перенавантажень, із-за загальної перевтоми м’язів або всього організму, із-за щоденної роботи в незручному положенні тіла з навантаженням на поперековий відділ хребта. Зрідка початок захворювання провокується травмою або сильним переохолодженням. Проте частіше хронічний поперековий біль, в моїй практиці лікаря, обумовлений нервово-психологічними причинами.
Ось типова історія хвороби: Олена, 30 років, працює продавцем. Сильно
посварилася з начальником, розсердившись на нього за те, що той відмовлявся дати їй відпустку в потрібний час. Шефа вдалося «уламати», але через день, Олена злягла з сильним поперековим болем. Ще через три дні, як це часто буває, біль з попереку перемістився в ногу. Два тижні своєї так важко «вибитої» відпустки Олена провела у ліжку і лише на 15-й день попала до мене на прийом. Нам вдалося досить швидко ліквідувати болі у попереку. Але відпустка у дівчини пропала.
На превеликий жаль, мало хто з лікарів розповідає своїм пацієнтам про те, що поперек — це одна з самих «психосоматичних» зон тіла. Вона дуже гостро реагує на сильні хвилювання. Гострі спалахи таких емоцій, як гнів, злість, роздратування або сильний страх, які можуть призводити до викиду в кров великих доз адреналіну! Адреналін, як відомо, починає готувати організм до «бойових дій». Зокрема, він підвищує тонус скелетних м’язів спини, викликає підйом артеріального тиску, вегетативні бурі, навіть інсульт, інфаркт, крововилив та ішемію. Якщо вчасно не звернутися до невролога, далі може виникнути «перекіс» хребта, зсув міжхребцевих суглобів, здавлення спинномозкових нервів або дисків, викиду в кров серотоніна . Все це може викликати сильний біль в попереку або корінцевий біль у нозі.
За весь стаж роботи невропатологом я виявила декілька психологічних типів пацієнтів і тепер кваліфіковано допомагаю їм перемогти хворобу.
Перший тип пацієнтів страждає болями в спині (ОБЛАСТЬ ШИЇ, ПЛЕЧОВИЙ ПОЯС). Болі в шиї переслідують людей, які намагаються дарувати свою любов мало не всьому людству. Особливо це характерно для нас, українців. В більшості своїй це дуже добрі люди, але, на жаль, не розуміють, що не можна ощасливити весь світ. У такої людини виникає відчуття своєї «недолюбленості».
ЩО РОБИТИ? Окрім призначення препаратів, я раджу часто повторювати собі, магічно-цілющу фразу: «Я люблю себе і схвалюю. Мене любить і підтримує життя». В разі загострення, терміново звертайтеся до лікаря-невролога, який володіє умінням розірвати ланки «замкнутого ланцюга» хвороби.
Те ж саме стосується і артритів, які розвиваються в результаті сильного емоційного потрясіння або на тлі психологічного стресу. Як мінімум у половини моїх пацієнтів з хворими суглобами все починалося після важких ударів долі: звільнення з роботи, розлучення, втрати близьких і т. д., особливо якщо цим ударам долі передували які-небудь багатолітні гнітючі переживання.
Другий тип моїх пацієнтів страждає болем в спині (СЕРЕДНЯ ЧАСТИНА). Частою психосоматичною причиною таких болів є свідоме або підсвідоме відчуття провини. Рідше причиною таких болів буває страх перед своїм минулим і небажання прийняти його. Від таких болів часто страждають пацієнти з важким дитинством.
ЩО РОБИТИ? Відчуття провини — це одна з самих неконструктивних, руйнуючих нервову систему людини, емоцій. І позбавитися від нього дуже непросто. Люди, схильні переживати почуття провини, сильно ризикують бути загризеними власною совістю, витративши на себе трохи більше грошей, чим «належить», записавшись у фітнес-клуб замість того, щоб смажити для сім’ї картоплю і тому подібне. Я раджу перестати виправдовуватися перед собою і людьми; вольовим зусиллям блокувати бажання, пояснити (виправдати) свої вчинки. Паралельно з призначеним мною лікуванням, я раджу своїм пацієнтам повторювати таку словесну формулу: «Я віддаю минуле забуттю. З любов’ю в серці я можу вільно йти вперед».
Типова історія хвороби №2. Віру, жінку 34-х років, привів до мене в кабінет наш масажист. Більше двох років її турбувала скутість в попереку. Масажист постійно знімав пацієнтці спазми м’язів спини, але через тиждень-два вони поверталися знову. Під час огляду жінки кинулася в очі крайня напруга її поперекових м’язів. М’язи попереку були настільки затиснуті, що створювалося враження, ніби вони окам’яніли. Але при цьому, під час огляду Віри, я не виявила ніяких пошкоджень хребців на рентгенівському знімку, ніяких відхилень міжхребцевих дисків та міжхребцевих суглобів.
Розпитавши жінку, я з’ясувала, що вона відноситься до третього психологічного типу моїх пацієнтів, які страждають болями в спині (НИЖНЯ ЧАСТИНА). Це люди, які відчувають постійний страх перед безгрошів’ям. Болі в крижовій області сигналізують про те, що людина дуже дорожить своєю незалежністю і боїться стати тягарем на старості років для своїх близьких.
ЩО РОБИТИ? Навчитися бути щасливими «тут і зараз». На перших порах практично насильно фіксувати свою увагу на ті маленькі радощі життя, з яких і складається таке велике поняття як «щастя». Зупиніться перед деревом з жовтим листям: хіба це не диво? А коли ви востаннє зупинялися, щоб поглянути на «осінніх» горобців? А хіба не диво і не радість, що навіть в переповненій маршрутці раптом знаходиться місце саме для вас?
Роль «пускової кнопки» в неврологічних захворюваннях часто грає тривало стримуване горе, гнів, відчуття провини і ненависті до себе чи іншого, сильна (або затяжна) образа, що виникає на тлі хронічного зниження настрою. Посміхніться життю замість того, щоб колоти себе голками! Вчиться радіти, штучно відволікати себе від проблем. Це обов’язково – допоможе! Ну а якщо потрібна наша допомога, — приходите, — я обов’язково вам допоможу!
З повагою до всіх, – лікар-невролог Медичного Центру «Велес».
Увага! Акція з 2.11 по 2.12.14 р. Первинна консультація лікаря – невролога – БЕЗКОШТОВНО!
Телефонуйте, звертайтесь,
Оздоровчий Центр працює
без свят та вихідних:
570-19-08, 570-28-07,
572-59-97,
ПРАЦЮЄ ЦІЛОДОБОВА СТОМАТОЛОГІЯ!!!
вул. Ахматової, 13-в.
Ліц. АГ 597317 МОЗУ від 20.02.12